داروها و مکمل های بدن سازی.......

آشنایی با معروفترین استروئیدها

آشنایی با معروفترین استروئیدها

1 – دکادورابولين (محلول قابل تزريق روغني)
شايد دکادورابولين ساخت آمريکا را بتوان محبوب ترين و موثرترين دکادورابولين موجود در جهان ناميد.اين محلول قابل تزريق روغني که به صورت ويال هاي100-mg/ml يا 200-mg/mlنيز عرضه مي شود در بدن به ندرت تبديل به هورمونهاي زنانه مي شود.اين دارو اثرات مثبت در خور توجهي بر افزايش قدرت و حجم عضلاني داشته و در کاهش درد مفاصل در ورزشکاران مصدوم و آسيب ديده نيز بسيار موثر است.
نمونه هاي مکزيکي و نمونه هاي ساخت کمپاني «ND» نيز از کارايي نسبتا بالايي بر خوردار هستند.اين دارو در ايران تحت عنوان ژنريک «ناندرولون» توليد و عرضه مي شود.گفته مي شود که نمونه هاي آمريکايي براي کساني که قصد استفاده طولاني مدت از اين دارو را دارند مناسب تر است.

2-تستوسترون دپو (محلول قابل تزريق روغني)
اين دارو را مي توان نوعي تستوسترون طولاني اثر ناميد که اثرات مطلوبي بر افزايش حجم و قدرت عضلاني دارد. از اين دارو براي درمان بيماري و يا عارضه کاهش ترشح طبيعي تستوسترون نيز استفاده مي شود.
مي توان گفت که معتبر ترين نوع اين دارو ، نمونه ساخت کمپاني آمريکايي «Pharmacia/Upjohn » است. ناگفته نماند که نمونه هاي مکزيکي و استراليايي اين دارو نيز در بازار موجود مي باشند که صد البته به اندازه نمونه هاي آمريکايي معتبر نيستند.

3-تستوسترون انانتات (محلول قابل تزريق روغني)
از اين دارو براي افزايش حجم و قدرت عضلاني و همچنين براي تحريک ترشح طبيعي تستوسترون در کساني که با کاهش طبيعس ترشح اين هورمون در بدن خود مواجه اند استفاده مي شود.اين دارو که عموما در بسته بندي هاي 200 mg/ml و به صورت آمپولهاي تزريقي عرضه مي شود، به ندرت منجر به افزايش احتباس آب و املاح در بدن شده و از اين جهت نيز استروييدي قابل اطمينان به شمار مي رود.نمونه هاي توليدي کمپاني آمريکايي «Pharmacia/ Upjohn » اين دارو را مي توان مطمئن تر از بقيه دانست.

3-تستوسترون سوستانون 250 (محلول قابل تزريق روغني)
اين دارو که اصل آن مکزيکي است در بسته هاي 250 ميلي گرمي و به صورت آمپول هاي تزريقي عرضه مي شود.ورزشکاران از اين دارو براي افزايش قدرت و حجم عضلاني بهره مي گيرند اما گفته مي شود که کارايي آن به پاي استروئيدهاي ساخت آمريکا نمي رسد. اين دارو را مي توان جزو استروئيد هاي طولاني اثر به حساب آورد. نا گفته نماند که تزريق اين دارو معمولا با درد زيادي همراه است.اين دارو به دليل نيمه عمر پاييني که دارد براي تزريق در دوره مسابقات و مخصوصا مسابقات وزنه برداري قدرتي ايده آل به نظر مي رسد.

4-اکويي پويز (محلول قابل تزريق روغني)
اين دارو که به صورت محلولهاي قابل تزريق روغني و در بسته بندي هاي 50 mg/ml عرضه مي شود در اصل براي مصارف دامپزشکي تهيه شده بود.امروزه پيدا کردن اين دارو در بازار سياه نيز بسيار مشکل شده است. اکويي پويز تحت عناوين تجارتي مختلف از قبيل: Ganabol, Equi-Gain, Maxi-Gain, Vebonol, Pace عرضه شده و همين تنوع در محصول نيز امکان تشخيص نمونه هاي اصلي از قلابي را مشکلتر کرده است.مصرف اين دارو بدون آنکه عواض جانبي معمل استروييدها از قبيل:بروز علايم زنانگي در مردان را سبب گردد، اثرات شگفت انگيزي در افزايش حجم و قدرت عضلاني از خود بر جاي گذاشته و در بهبود و تقليل درد مفاصل نيز موثر است.

5- آنادرول 50 (خوراکي)
بر خلاف اکثر استروئيدها که به صورت محلولهاي قابل تزريق عرضه مي شوند اين دارو به صورت قرص و در فرمهاي خوراکي تهيه و عرضه مي شود.اکثر بدنسازان و وزنه برداران قدرتي به دليل ترس از عوارض و خواص بسيار قدرتمند آندروژنيک اين دارو، تمايل چنداني به استفاده از آن نشان نمي دهند.اين دارو همچنين باعث افزايش چسبندگي گلبولهاي قرمز خون به يکديگر شده و عارضه فشار خون بالا را در فرد موجب مي شود. آنادرول با وجود اينکه اثرات در خور توجهي بر افزايش حجم و قدرت عضلاني از خود دارد اما به دليل عوارض جانبي فراوان، مصرف آن در طولاني مدت توصيه نمي شود.

7-آناوار (خوراکي)
آناوار نيز استروئيدي خوراکي است که نمونه هاي اوليه و اصل آن را کمپاني آمريکايي « Searle »تهيه و عرضه مي کرده است. نا گفته نماند که تهيه و توليد اين دارو از مدتها قبل متوقف شده است.آثار و عوارض آندروژنيک اين دارو در مقايسه با ديگر هورمونها و ديگر استروئيدهاي خوراکي بسيار پايين است .قرصهاي اين دارو در دزهاي 2.5 mg عرضه مي شد.نمونه هاي امروزي اين دارو که تحت عنوان تجارتي«Oxandrin» توليد و عرضه مي شوند، در درمان کاهش شديد حجم عضلاني که معمولا در اثر ابتلا به بيماري ايدز در انسان حادث مي شود به کار گرفته مي شود.اين دارو را مي توان در ليست دارو هاي نسبتا گران قيمت دسته بندي کرد چرا که قيمت هر قرص آن در داروخانه هاي دولتي در حدود 10 دلار است.

8-ديانابول (خوراکي)
اين دارو را شايد بتوان سلطان استروئيدهاي خوراکي جهان ناميد.نمونه هاي اوليه و اصل اين دارو را کمپاني « Ciba-Geigy » تهيه و عرضه مي کرد.امروزه کشورهايي همچون: ترکيه، يونان،روماني، تايلند،بلغارستان،روسيه و حتي کلمبيا نيز اقدام به توليد و عرضه اين دارو مي کنند.اگر قصد استفاده از ديانابول را داشته باشيد، از مصرف نمونه هاي مکزيکي کاملا خودداري کنيد .نمونه هاي اروپاي شرقي نيز چندان مطمئن و قابل اطمينان نيستند .اما ديگر نمونه هاي اين دارو، اثرات خيره کنندهاي در افزايش حجم و قدرت عضلاني از خود بر جاي مي گذارد.

9- وينسترول (خوراکي)
اين دارو که به صورت قرصهاي صورتي و در برخي موارد سفيد و در دزهاي 2mg تهيه و عرضه مي شود به دليل خواص آندروژنيک بسيار پاييني که دارد به شدت مورد علاقه و پسند ورزشکاران زن قرار گرفته است.از ديگر استروئيدهاي مورد علاقه زنان ورزشکار مي توان به «Maxibolan »اشاره کرد.

10-پريموبولان دپو (محلول قابل تزريق روغني)
بسياري از ورزشکاران که از اين دارو استفاده مي کنند از خواص و عوارض جانبي بسيار پايين آندروژنيک و همچنين از تاثير بسيار قدرتمند آن بر افزايش سفتي و حجم عضلات، احساس رضايت مي کنند.اين دارو بر خلاف ديگر استروئيدها، موجب احتباس آب و املاح چنداني نيز نمي شود.برخي از وزنه برداران و بدنسازان نيز تاثير اين دارو بر مردان را ضعيف ارزيابي کرده و حتي به تمسخر، آن را جوجه استروئيد نيز ناميده اند.فرم تزريقي و حتي فرم خوراکي اين دارو که به نام «Sten» نيز معروف شده است ،امروزه در بازارهاي سياه دارو به وفور يافت مي شود.

تذکر

:
در مورد برخي از اين استروئيدها در اين وبلاگ مطلب اختصاصي داشتيم و به اميد خدا به مرور زمان همه استروئيدها را در وبلاگ خواهيد شناخت.ما به ترتيب به معرفي استروئيدها خواهيم پرداخت ولي اگر هر کدام از خوانندگان مايل به شناختن هر چه سريعتر يک دارو باشد ما اولويت را به آن دارو خواهيم داد.بدين منظور ميتوانيد با دادن نام دارو در بخش نظرات بزودي مطلب خود را در مورد آن بخوانيد.
نویسنده : محمد : ۱:٥۳ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ دی ،۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

 

نویسنده : محمد : ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ دی ،۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

 

باشد 

 

: tab: 2mg-5mg-10mg: amp: 50mg-100mg ml بصورت مصرف حیوانی می باشد ولی ویالهای یک میلی آن مصرف انسانی دارد که البته نوع مصرف حیوانی آن بین ورزشکاران قدرتی متداول شده است که عوارض آن مانند دیگر داروهای استروئیدی می باشد.

اشکال دارویی آمپول

amp

اشکال دارویی قرص

tab

دوز مصرفی برای آقایان 150 الی 250 میلی گرم در هفته

دوز مصرفی برای آقایان 16 الی 30 میلی گرم در روز

دوز مصرفی برای خانمها 100 الی 150 میلی گرم در هفته

دوز مصرفی برای خانمها 4 الی 8 میلی گرم در روز

مدت ردیابی دوپینگ حدود 2 ماه

مدت ردیابی دوپینگ حدود سه هفته

بولدنون - مسترون - ترنبولون - پریمبولان

 

بهترین همراه جهت کات بدن

دکادرابولین - نیلور - دیانابول

بهترین همراه جهت حجم سازی

6

تا 8 هفته

مدت مصرف

 

در زمان مصرف این دارو از آب زیاد استفاده کنید

پریمبولان

این دارو آنابولیک قوی می باشد . که اثر آندروژنی پایینی دارد و به همین خاطر مورد استفاده زنان است و به دو صورت خ وراکی و تزریقی می باشد که نوع خوراکی آن استات و نوع تزریقی آن انانتات می

که نوع تزریقی آن در ویالهای 20

باشد 

اشکال دارویی آمپول

amp 50 - 100 mg

اشکال دارویی قرص

tab 5 - 25 50 mg

100

الی 300 mg در هفته

دوز مصرفی این دارو

تستسترون - امنادرین

 

بهترین همراه جهت کات بدن

دکادرابولین - استانازول

بهترین همراه جهت حجم سازی

6

تا 8 هفته

مدت مصرف

 
.
نویسنده : محمد : ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ دی ،۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

 

خطر افزایش تستسرون برای بدن /


متاسفانه در بسیاری از خبرهای ورزشی می خوانیم که ورزشکاران حرفه ای بر اثر استفاده از ماده انرژی زای استروئید که در بدن تبدیل به هورمون تسنسترون می شود از شرکت در مسابقات جهانی محروم شده و یا مجبور به پس دادن مدال های خود می شوند.

تحقیقات انجام شده نشان می دهند که مصرف مقدار زیاد این هورمون در بدن سبب مرگ سلولهای مغز میشود. این یافته ها به شناخت تاثیرات جانبی استفاده بیش از حد این هورمون که منجر به اختلالات رفتاری مانند پرخاشگری و تمایل به خودکشی می شود نیز کمک می کند.

آزمایشات انجام شده در آزمایشگاهها نشان میدهند این هورمون یک هورمون مردانه است که مقدار متعادل آن برای بدن مفید و مقدار زیاد آن زیان آور می باشد و موجب تخریب سلولهای مغز شده و در نتیجه بروز بیماری هایی نظیر آلزایمر در سنین بالاتر می شود.

طبق گفته باربارا ارلیچ (Barbara Ehrlich) که سرپرستی این تحقیقات را عهده دار بوده است کمبود و همچنین زیادی هورمون تستسترون بسیار مضر اما اندازه مناسب آن برای بدن حیاتی است.

تستسترون هورمون رشد است که توسط بدن مردان و زنان تولید میشود اما مقدار آن در مردان 20 برابر زنان است.

اما استفاده از این هورمون و یا استفاده از ماده استروئید که در بدن تبدیل به تستسترون میشود اخیراً توسط ورزشکاران مورد سوء استفاده قرار گرفته و نتایج ناخوشایندی هم در بر داشته است.

به نظر ارلیچ علاوه بر ورزشکاران، ناهنجاریهای رفتاری در افراد دیگری نیز که از استروئید به مقدار زیاد استفاده می کنند دیده شده است. وی اضافه میکند زمانی که افراد مقدار زیاد استروئید مصرف میکنند سطح تستسترون در بدن آنها بالا رفته و موجب از بین رفتن سلولهای عصبی آنها میشود و همانطور که می دانیم از بین رفتن سلولهای عصبی موجب اختلالات رفتاری می گردد.

گروه تحقیقاتی همین آزمایشات را درباره هورمون زنانه یعنی استروژن انجام دادند و با کمال تعجب متوجه شدند که این هورمون محافظ سلولهای عصبی است و با افزایش این هورمون در سلولهای عصبی مرگ سلولها هم به مقدار زیادی کاهش مییابد.

به گفته این دانشمند نتایج تحقیقات بیان میکند که مردم باید متوجه استفاده از مکمل های حاوی تستسترون باشند حتی اگر سبب ماهیچه سازی شده و انرژی زا نیز باشند زیرا استفاده از این هورمون در دراز مدت سبب تخریب سلولهای مغز به طور جدی و گسترده میگردد.

سلولهای مغز در پروسه ای که به خودکشی سلولها معروف است خود را از بین برده و به تدریج می میرند.

جریان مرگ سلولهای مغزی به صورت عادی در مغز اتفاق می افتد اما اگر مرگ سلولها مرتبا و بی قاعده باشد مشکل ساز میشود و به مرگ سلولهای مغزی در بیماری آلزایمر شباهت دارد که به تنهائی گریبانگیر حدود چهار و نیم میلیون نفر در کشور آمریکاست.

نویسنده : محمد : ٢:٢٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ دی ،۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

وعده‌های غذایی پیش از ورزش

آنچه که قبل، بعد و هنگام ورزش کردن می‌خورید اهمیت زیادی دارد. اگر مدتی قبل از ورزش کردن چیزی خورده باشید انرژی مورد نیاز برای فعالیت را خواهید داشت و در هنگام ورزش دچار علائم گرسنگی نخواهید شد. قسمت عمده‌ی انرژی که برای فعالیت عضلات به کار می‌رود در واقع روز قبل ذخیره شده است. به همین دلیل یک وعده‌ی غذایی بعد از ورزش نیز مورد نیاز است تا بدن برای ورزش دوباره آماده باشد.

چه زمانی باید خورد؟

ورزش کردن با شکم پر کار درستی نیست. زیرا غذا در معده‌ی شما باقی می‌ماند و موجب ناراحتی معده، تهوع و درد شکمی‌می‌شود. برای اطمینان از داشتن انرژی کافی برای ورزش و جلوگیری از ناراحتی معده باید ترتیبی بدهید که وعده‌ی غذایی قبل از ورزش کاملا هضم شده باشد.این کار بسته به اینکه چه مقدار غذا خورده باشید از 4 -1 ساعت به طول می‌انجامد. البته افراد مختلف نیز با هم متفاوتند. در واقع خود شما باید تجربه داشته باشید که چه مدت زمانی برای شما مناسبتر است.

اگر صبح مسابقه و یا تمرین دارید بهترین کار این است که زودتر بیدار شوید تا فرصت کافی برای خوردن وعده غذایی پیش از ورزش را داشته باشید. در غیر این صورت می‌توانید چیزی را برای خوردن یا نوشیدن انتخاب کنید که 30 ـ 20 دقیقه قبل از ورزش هضم شده باشد.

هر چه به زمان ورزش نزدیکتر باشید باید کمتر بخورید و بهتر است از مایعات به جای غذاهای جامد استفاده کنید زیرا دستگاه گوارش مواد مایع را سریعتر هضم می‌کند.

چه باید خورد؟

از آنجا که انرژی مورد نیاز بیشتر عضلات از گلوکز تامین می‌شود وعده‌ی غذایی پیش از ورزش باید شامل کربوهیدرات بیشتری باشد و راحت نیز هضم شود. مانند میوه‌ها، نانها و ....

 برنامه ریزی:

برنامه‌ریزی بر اساس مسابقه و زمان ورزش اهمیت زیادی دارد. زمان مسابقه، مقدار غذا و انرژی‌ای که نیاز دارید، مقدار مایعی که مصرف می‌کنید و مقدار مایعاتی که از دست می‌دهید باید مد نظر باشد. وعده‌ای که مصرف می‌کنید باید قبلا تجربه کرده باشید و از امتحان کردن وعده‌های جدید در روزهای مسابقه خودداری کنید.

غذاهای پیشنهادی قبل از ورزش:

چگونه خوردن قبل از ورزش کردن چیزی است که افراد ورزشکار بر اساس تجربه‌های قبلی خود انجام می‌دهند. اما ما این موارد را پیشنهاد می‌کنیم :

 •  وعده غذایی جامد 4 ساعت قبل از ورزش
 • یک خوراک مختصر و پر کربو هیدرات و مایعات پر انرژی 3 ـ 2  ساعت قبل از ورزش
 • جایگزین کردن مایعاتی که از دست می‌دهید 1 ساعت قبل از ورزش کردن.

1 ساعت و یا کمتر مانده به زمان ورزش:

 • آبمیوه یا سبزیجات مانند آب پرتقال، آب گوجه فرنگی،
 • میوه های تازه مانند سیب، هندوانه، هلو، انگور، پرتقال،
 • تا حد اکثر 1.5 فنجان نوشیدنیهای پر انرژی مخصوص ورزش.

3 ـ 2  ساعت قبل از ورزش:

 • میوه‌ی تازه
 • آب میوه و یا سبزیجات
 • نان و نانهای شیرینی
 • ماست کم چرب
 • نوشیدنی پر انرژی مخصوص ورزش و ...

4 ـ 3 ساعت پیش از ورزش:

 • آب میوه و یا سبزیجات
 • نان و نانهای شیرینی
 • نوشیدنی پر انرژی مخصوص ورزش
 • سیب زمینی پخته
 • ذرت و یا غلات همراه شیر کم چرب
 • نان به همراه کمی‌ کره بادام زمینی یا ورقه‌ی نازک گوشت یا پنیر کم چرب و ...

از چه غذاهایی پیش از ورزش باید اجتناب کرد؟

غذاهای پر چرب سخت‌تر هضم می‌شوند، برای هضم شدن به مدت زمان زیادی نیاز دارند و مدت زیادی در معده می‌مانند. همچنین موجب میشوند که خون بیشتری برای کمک به معده در هضم غذا به سمت معده بیاید و موجب ایجاد درد شکمی ‌و ناراحتی گوارشی شود. به همین دلیل باید از خوردن موادی مانند چیپس و سیب زمینی سرخ شده،  شکلاتهای چرب و مواد غذایی پر چربی خودداری کرد.

به خاطر داشته باشید که ممکن است برنامه‌ای که به خوبی برای شما کار می‌کند در مورد هم تیمی‌ شما مفید نباشد. وضعیت سلامت، غذاهای مورد علاقه و ویژگیهای فردی موجب می‌شود تا برنامه غذایی ورزشکاران کاملاً فردی و اختصاصی باشد.
منبع :seemorgh.com
نویسنده : محمد : ٢:٢٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ دی ،۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

 

فهرست داروها و روشهای غیر مجاز در ورزش

در فصول تمرین ، استراحت و رقابت

اعلام شده از طرف آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (WADA)

داروها و روشهای ذکر شده در این بخش در تمامی فصول تمرین ، استراحت و رقابتها ممنوع بوده و در صورتی که استفاده از آنها در سرتاسر عمر ورزشی یک ورزشکار ، کشف و اثبات گردد ، دوپینگ محسوب شده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

داروها وترکیبات غیر مجاز در ورزش

الف)ترکیبات و فرآورده های آنابولیکی:

استفاده از تمامی انواع داروها و فرآورده های آنابولیکی در تمامی ورزشها اعم از دوران تمرین و یا فصول استراحت و مسابقات ممنوع بوده و دوپینگ محسوب می شود. این فرآورده ها شامل موارد زیر می شود:

1-آنابولیک آندروژنهای اگزوژن ( EXOGENOUS) :

18α-homo-17β-hydroxyestr-4-en-3-one , Bolasterone , Boldenone , Boldione , Calusterone , Clostebol , Danazol , Dehydrochloromethyltestosterone , Delta1-Androstene-3 , 17-Dione , Delta1-Androstendiol , Delta1-Dihydro-Testosterone , Drostanolone , Ethylestrenol , Fluoxymesterone , Formebolone , Furazabol , Gestrinone , 4-Hydroxytestosterone , 4-Hydroxy-19Nortestosterone , Mestanolone , Mesterolone , Metenolone , Methandienone , Methandriole , Methyldienolone , Methyltrienolone , Methyltestosterone , Mibolerone , Nandrolone , 19-Norandrostenediol , 19-Noandrostenedione , Norbolethone , Norclostebol , Norethandrolone , Oxabolone , Oxandrolone , Oxymesterone , Oxymetholone , Quinbolone , Stanozolol , Stenbolone , Tetrahydrogestrinone , Trenobolone

و ترکیبات مشابه دیگر که اثرات شیمیایی و بیولوژیکی شبیه به این داروها داشته باشند.

2-آنابولیک آندروژنهای آندوژن (ENDOGENOUS) :

Androstenediol , Androstendione , Dehydroepiandrosterone (DEHA) , Dihdrotestosterone , Testosterone

و چند نوع ایزوسرم و ترکیب دیگر .

آندوژن به ترکیباتی اطلاق می شود که به طور طبیعی در درون بدن آدمی تولید شده و در جریان خون آدمی همواره وجود دارد. تزریق خارجی این ترکیبات و یا تحریک بدن به ترشح و تولید مقادیر بیش از حد مجاز و طبیعی ، به وسیله داروها و پیش هورمونهای افزاینده ترشح طبیعی هورمونهای آنابولیک و آندروژن آنچنانکه امروز نیز مطرح شده و مورد استفاده قرار می گیرد نیز ممنوع بوده و دوپینگ محسوب می شود.

3-دیگرترکیبات آنابولیکی شامل :

Clen Buterol , Zeranol , Zilpaterol

نویسنده : محمد : ٢:٢۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ دی ،۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

 

 

آشنایی باهورمون رشد(سوماتروپین

) 

قسمت اول


بسیاری از ویژگیهای هورمونهای رشد به عنوان نوعی از داروهای نیروزا هنوز در هاله ای از ابهام هستند. بعضی معتقدند که این هورمونها داروهای عجیبی اند که سبب افزایش حجم ماهیچه ها در کوتاهترین زمان می شوند. برخی مطالعات نیزعملکرد بهبود بخشی ورزشی آنها را بی فایدهشمرده و تنها برای افزایش فرایند رشد در کودکانی که ازمشکلات رشد برخوردارند، مفید دانسته اند.بسیاری معتقدند که هورمونهای رشد در جوانان سبب دفرمه شدن زودرس استخوانهای چانه(فک) واندام تحتانی(پا) می شوند؛ وهنوزاینکه چه هورمون رشدی ( در نوع انسانی) به طور مصنوعی ساخته،ترکیب یا تولید ژنتیکی شود و البته با چه میزان مصرفی، مشخص نیست.تمامی این مباحث درمورد هورمونهای رشد بسیار پیچیده است واستفاده کننده باید اطلاعات پایه و نظام یافته ای در مورد آنها داشته باشد.هورمون رشد یک هورمون پلی پپتیدی، شامل 191 اسید آمینه است.در انسانها این هورمون در غده هیپوفیز تولید شده و اگر محرک مناسبی مانند: تمرینهای ورزشی، خواب، استرس، پایین بودن سطح قند خون داشته باشد، منتشر می شود. این نکته نیز دارای اهمیت است که[1]HGH (هورمونهای رشد انسانی) آزاد شده، خود مستقیما تاثیرنمی گذارد، بلکه فقط کبد را جهت تولید و پخش فاکتورهای رشد شبه انسولین و سوماتومدینها تحریک می کند. فاکتورهای رشدتاثیرات گوناگونی بر بدن می گذارند. تنها مشکل اینست که کبد چون به میزان محدود از این مواد تولید می کند پس تاثیر محدودی خواهد داشت.اگر هورمونهای رشد تزریق شوند، آنها فقط کبد را جهت تولید و پخش این مواد تحریک می کنند و همچنان تاثیر مستقیم ندارند.
هورمونهای سوماتوتروپیک(STH)[2]، ترکیب پیشنهادی برای ورزشکاران سه اثر تقویتی دارد، که عبارتند از:
الف) سوماتروپین اثر آنابولیک (بافت سازی) قوی دارد و سبب افزایش ساخت (سنتز) پروتئین می شود که خود را به صورت hypertrophy (گسترش سلولهای ماهیچه ای) و hyperplasia (افزایش سلولهای ماهیچه ای) نشان می دهد. جالب اینجاست که این تغییرات با مصرف استروییدها بدست نمی آید. این شاید تنها دلیلی است که سوماتروپین به عنوان قویترین هورمون آنابولیک محسوب می شود.
ب) دومین اثر سوماتروپین تاثیربسیاربر سوزاندن چربیهاست. بیشتر بدنهای چاق در هدایت انرژی جهت کاهش شدید چربیها و یا ورزشکاران در افزایش مصرف کالری و انرژی از آن استفاده می کنند.
ج )نکته سوم که اغلب به آن بی توجهی می شود اینست که سوماتروپین تقویت کننده بافتهای پیوندی، زردپیها و غضروفها می باشد، که می تواند دلیل اصلی برای افزایش قابل ملاحظه قدرت ورزشکاران باشد.بعضی بدنسازها و پاورلیفتینگ کارها اعلام کرده اند که مصرف همزمان استروییدها و سوماتروپین نه تنها باعث افزایش قدرت ورزشکارمی شود، بلکه آنها را ازآسیب نیزحفظ می کند. با وجود این ویژگیهای مثبت، پس چرا هنوز کسانی هستند که استدلال می کنند سوماتروپین هیچ فایده ای برای ورزشکاران ندارد؟ این افراد ورزشکارانی هستند که سوماتروپین را امتحان کرده و متاسفانه دلسرد شده اند. دلایل زیر را می توان برای دلسردی ایشان برشمرد:
 
نویسنده : محمد : ٢:٢۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ دی ،۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

 

 

البته هورمون رشد به طور طبيعی در بدن ساخته ميشو د ولی با افزايش سن از ترشح آن کاسته ميشود در کشورهای مثل آمريکا اين هورمون غير مجاز و دوپينگ شناخته نميشود و جزء داروهای مفيد و در حالت اغراق آميز به اکسير جوانی نيز معروف است چون دراستفاده افراد پير بدن مجدادا شروع به عضله سازی و همچنين تقويت قوای جنسی شده است البته بدنسازان در سطح پيشرفته و در دوران تفکيک عضلانی از اين هورمون استفاده ميکنند چون اين هورمون علاوه بر عضله سازی خاصيت چربی سوزی نيز دارد به هر حال استفاده از آن به افراد مبتدی وافرادی که زير ۱۸ سال هستند توصيه نميشود چون به زبان ساده موجب اختلال در رشد طبيعی بدن ميشود و در افراد بالغ احتمال رشد عرضی استخوانها وجود دارد.البته بعيد به نظر ميرسد هورمونهای موجود در ايران اصل يا موثر باشد چون قيمت واقعی اين هورمون بسيار بالا است ضمناْ در زير توضيحاتی از جنبه پزشکی آورده ام

موارد مصرف‌: سوماتروپين‌ در درمان‌كوتاه‌ قدي‌ ناشي‌ از كمبود هورمون‌ رشد ازجمله‌ در كوتاه‌ قدي‌ در سندروم‌ ترنر به‌كارمي‌رود

مكانيسم‌ اثر: هورمون‌ رشد يكي‌ ازهورمونهاي‌ هيپوفيز قدامي‌ مي‌باشد

فارماكوكينتيك‌: نيمه‌ عمر مصرف‌ دارو

به‌ دنبال‌ تزريق‌ داخل‌ وريدي‌ 20-30

دقيقه‌ و پس‌ از تزريق‌ داخل‌ عضلاني‌

يا زيرجلدي‌ حدود 3-5 ساعت‌ است‌. طول‌اثر دارو 12-48 ساعت‌ است‌. متابوليسم‌دارو كبدي‌ و دفع‌ آن‌ از طريق‌ صفرامي‌باشد

موارد منع‌ مصرف‌: در هيپوتيروئيديسم‌درمان‌ نشده‌ يا تومورهاي‌ بدخيم‌خصوص

هشدارها: 1 ـ مصرف‌ دارو تنها در بيماران‌با اپي‌فيز باز مجاز مي‌باشد

2 ـ در افراد مبتلا به‌ ديابت‌ ممكن‌ است‌تنظيم‌ مقدار مصرف‌ داروي‌ ضد ديابت‌لازم‌ باشد.

عوارض‌ جانبي‌: تشكيل‌ آنتي‌بادي‌،واكنش‌هاي‌ موضعي‌ آلرژيك‌، درد و تورم‌در ناحيه‌ تزريق‌ و افزايش‌ خوش‌ خيم‌ فشارداخل‌ جمجمه‌اي‌ از عوارض‌ جانبي‌ داروهستند

تداخل‌هاي‌ دارويي‌: استفاده‌ همزمان‌مقادير بالاي‌ استروئيدهاي‌ آنابوليك‌،آندروژنها، استروژنها و هورمونهاي‌تيروئيدي‌ با اين‌ دارو سبب‌ تسريع‌ بسته‌شدن‌ اپي‌فيزها مي‌شود. مصرف‌ طولاني‌مدت‌ مقادير درمان‌ كورتيكوتروپين‌

نكات‌ قابل‌ توصيه‌: 1 ـ قبل‌ از به‌كار بردن‌ اين‌فرآورده‌ بايد حساسيت‌ به‌ هورمون‌ رشدو مصرف‌ همزمان‌ ساير داروها خصوص

2 ـ دارو بايد به‌ مقدار مناسب‌ تجويز شده‌ وميزان‌ رشد به‌طور منظم‌ توسط پزشك‌تعيين‌ شود.

3 ـ در صورتي‌ كه‌ درمان‌ با شكست‌ مواجه‌شود، تست‌هاي‌ سرولوژيك‌ براي‌ تعيين‌ميزان‌ آنتي‌بادي‌ هورمون‌ رشد انجام‌گردد.

4 ـ سن‌ استخوان‌ طي‌ درمان‌ بايد هر سال‌تعيين‌ شود.

5 ـ بررسي‌ عملكرد تيروئيد و ارزيابي‌بروز ضايعات‌ داخل‌ جمجمه‌اي‌ لازم‌مي‌باشد.

6 ـ تزريق‌ داخل‌ عضلاني‌ دارو بسياردردناك‌ مي‌باشد.

مقدار مصرف‌

:
Šكورتيكواستروئيدها و كورتيكوتروپين‌ رادر نظر گرفت‌.
(ACTH) و مقادير بالاي‌ خوراكي‌كورتيكواستروئيدها، سبب‌ مهار پاسخ‌ به‌هورمون‌ رشد مي‌شود.
.
.
Š تومور داخل‌ جمجمه‌اي‌ كه‌به‌طور فعال‌ در 12 ماه‌ گذشته‌ رشدكرده‌باشد نبايد مصرف‌ شود.
.
.
.
:
نویسنده : محمد : ٢:٢۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ دی ،۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

 

استروئيدهاي آنابوليك چه موادي هستند؟ 

استروئيدهاي آنابوليك چه موادي هستند؟

 

استروئيدهاي آنابوليك موادي مصنوعي هستند كه ساختمان شيميايي آنها

شبيه هورمون هاي جنسي مردانه (آندروژن ها) است و به اين خاطر نقش هاي زيستي اين هورمون ها را تقليد مي كنند. آنها رشد ماهيچه هاي اسكلتي (اثرات آنابوليك) و نمو خصوصيات جنسي مردانه (اثرات آندروژني) را تقويت مي كنند و اثراتي ديگري نيز دارند. بنابراين ، واژه « استروئيدهاي آنابوليك آندروژنيك » نام مناسب تري براي اين تركيبات است. به هرحال، استفاده از واژه استروئيدهاي آنابوليك مرسوم شده است.

استروئيدهاي آنابوليك در دهه 1930 ميلادي جهت درمان كم كاري غدد جنسي مردان ساخته شدند. در اين بيماري بيضه ها به مقدار كافي تستسوسترون (مهم ترين هورمون جنسي مردان) توليد نمي كنند. در نتيجه رشد ونمو واعمال جنسي بيمار مختل مي شود. كاربرد اصلي اين مواد در پزشكي، درمان به تأخير افتادن بلوغ ، بعضي انواع ناتواني جنسي و تخفيف ضعف و تحليل بدن طي عفونت

HIV (ويروس ايدز) و بيماري هاي ديگر است.

در دهه 1930 ميلادي دانشمندان دريافتند استروئيدهاي آنابوليك مي توانند رشد ماهيچه هاي اسكلتي را در جانوران آزمايشگاهي تقويت كنند. پس از اين كشف، نخست وزنه برداران و بدن سازان و سپس ورزشكاران ساير رشته هاي ورزشي از اين تركيبات استفاده كردند. به اين ترتيب، استفاده نادرست از استروئيدها چنان در ميان ورزشكاران شايع شد كه بر نتايج مسابقات تأثير گذاشت. تاكنون بيش از 100 نوع استروئيد آنابوليك توليد شده است. در جدول زير تركيباتي كه بطور معمول استفاده مي شوند نام برده شده است

.

مكمل هاي استروئيدي چه نوع موادي هستند؟

 

مكمل هايي مانند دي هيدرو اپي اندرسترون

(DHEA) و اندروستن ديون (آندرو) مي توانند در بدن به تستوسترون (هورموني جنسي مردانه) يا تركيبات مشابه تبديل شوند. از اين رو ، بعضي عقيده دارند كه آنها اثرات آنابوليك دارند واز آنها استفاده مي كنند. اما اين كه چنين تبديلي ،تستوسترون كافي را براي رشد ماهيچه ها فراهم مي كند يا خود اين تركيبات رشد ماهيچه ها را تقويت مي كنند، مشخص نيست. در مورد اثرات جانبي اين تركيبات نيز اطلاعات اندكي در دست است. به هر حال، اگر مقدار زيادي از اين تركيبات مصرف شود به طوري كه سطح تستوسترون در بدن افزايش چشمگيري پيداكند، اين مواد نيز همانند استروئيدهاي آنابوليك اثرات جانبي خواهند داشت.

چرا برخي از استروئيدهاي آنابوليك نادرست استفاده مي كنند ؟

 

يكي از دلايل استفاده نادرست از استروئيدها، بهبود مهارت هاي ورزشي است. استفاده نادرست از استروئيدها، در ميان بدن سازان رقابت جو، بسيار معمول است. ميزان استفاده نادرست در ميان ساير ورزشكاران، بسته به نوع ورزش متفاوت است

.

دليل ديگر استفاده نادرست از استروئيدها، افزايش دادن اندازه ماهيچه ها يا كاهش دادن چربي بدن است. افرادي كه به اين دلايل از استروئيد ها استفاده مي كنند، اغلب به نوعي بيماري رفتاري دچارند كه درآن مردان با وجودي كه مقدار زيادي ماهيچه دارند، تصور مي كنند ماهيچه اندكي دارند وضعيف هستند و زنان با وجودي كه لاغر هستند، تصور مي كنند بسيار چاق هستند

.

استروئيدهاي آنابوليك چگونه مصرف مي شوند؟

 

بعضي استروئيدهاي آنابوليك به صورت خوراكي، بعضي به صورت تزريق درون ماهيچه اي و بعضي نيز به صورت ژل وكرم (كه روي پوست ماليده مي شوند) مصرف مي شوند. از آن جا كه استفاده كنندگان اين استروئيدها معتقدند اثري كه مصرف استروئيدهاي مختلف بر اندازه ماهيچه ها دارد از مصرف جداگانه آنها بيشتر است، به طور معمول از دو يا چند استروئيد آنابوليك مختلف استفاده مي كنند واز مخلوطي از استروئيدهاي خوراكي، تزريقي وپمادهاي پوستي بهره مي گيرند

.

مقداري كه مصرف مي شود ممكن است 10 تا100 برابر از مقداري كه براي اهداف پزشكي تجويز مي شود بيشتر باشد. مصرف كنندگان استروئيدهاي آنابوليك اغلب مقدار مصرف خود را طي يك دوره 6 تا 12 هفته اي افزايش مي دهند. در ابتداي دوره از مقدار اندكي استفاده مي كنند وبه كندي مقدار مصرف را بالا مي برند. در نيمه دوم دوره، اين مقدار به كندي كاهش داده مي شود تا به حد صفر برسد.گاهي اين دوره با دوره ديگري دنبال مي شود كه در آن شخص بدون استفاده از دارو به ورزش خود ادامه مي دهد.آنان معتقدند اين شيوه، امكان ميزان شدن بدن با مقادير بالاي استروئيد ها را فراهم مي سازد، اما اين باورها هنوز به صورت علمي بررسي نشده اند

.

استروئيدهاي آنابوليك چه اثراتي بر سلامتي دارند؟

 

استفاده نادرست از استروئيدهاي آنابوليك با اثرات جانبي متنوعي ارتباط دارند. بعضي از اين اثرات از نظر ظاهري ناخوشايند هستند، مانند آكنه (التهاب موضعي پوست كه به ظهور جوش يا زخم هايي بر پوست مي انجامد) ونمو پستان ها در مردان . بعضي زندگي مصرف كننده را به خطر مي انجامد، مانند حملات قلبي وسرطان كبد. بيشتر اين اثرات در صورت توقف مصرف دارو برگشت پذيرند، اما بعضي از آنها پايدار ودايمي هستند

1.

. اثر بردستگاه هورموني 

استفاده نادرست از استروئيدهاي آنابوليك در توليد عادي هورمون ها اخلال ايجاد مي كند و باعث تغييرات برگشت پذير و برگشت ناپذير مي شود. تغييرات برگشت پذير عبارتند از: كاهش توليد اسپرم وتحليل رفتن بيضه ها

.

تغييرات برگشت ناپذير عبارتند از: ريزش مو و بزرگ شدن پستان ها. در يك مطالعه روي مردان بدن ساز مشخص شد كه بيش از نيمي از آنان به تحليل بيضه ها و بقيه به بزرگ شدن پستان ها دچار هستند. محققان معتقدند، بزرگ شدن پستان ها به علت به هم خوردن تعادل عادي هورمون ها ، رخ مي دهد

.

استروئيدهاي آنابوليك در زنان باعث مرد نمايي مي شود. اندازه پستان ها وچربي بدن كاهش مي يابد، پوست زمخت وكلفت مي شود. كليتوريس بزرگ مي شود و صدا كلفت و مردانه مي شود. همچنين، با وجود ريزش موي سر، رشد بيش از اندازه مو در بخش هاي ديگر بدن ديده مي شود. در صورت ادامه مصرف استروئيدهاي آنابوليك، بعضي از اين اثرات برگشت ناپذير مي شود

2.

. دستگاه اسكلتي 

افزايش مقدار تستوسترون و ديگر هورمون هاي جنسي كه در دوران بلوغ صورت مي گيرد باعث جهشي عادي در رشد مي شود. پس از آن، وقتي اين هورمون ها به مقدار معيني رسيدند، باعث توقف رشد استخوان ها مي شوند. در اين حالت اين فرد به بيشترين حد ارتفاع خود مي رسد و پس از آن رشد طولي بيشتري نخواهد داشت. وقتي استروئيدهاي آنابوليك نادرست استفاده شوند، مقدار هورمون جنسي بالا مي رود كه باعث توقف رشد استخوان ها پيش از زمان عادي مي شود

3.

. دستگاه گردش خوش 

استفاده نادرست از استروئيدهاي آنابوليك با بيماري قلبي عروقي از جمله حمله قلبي وسكته حتي در ورزشكاران جوان (زير 30 سال) مرتبط است. اين مواد با تغيير ميزان ليپوپروتئين ها كه كلسترول را در خون جابجا مي كنند، به اين مشكلات مي انجامند

.

استروئيدها، بخصوص نوع خوراكي آنها، ميزان ليپوپروتئين كم چگال

(LDL) را افزايش وميزان ليپوپروتين پرچگال (HDL) را كاهش مي دهند. LDL بالا و HDL پايين خطر آتروسكلروز را افزايش مي دهد. در اين عارضه ، مواد چرب درون سرخرگ ها رسوب مي كنند وجريان خون را با مشكل رو به رو مي سازند. اگر خون كافي به قلب نرسد، شخص ممكن است به حمله قلبي و اگر خون كافي به مغز نرسد، به سكته مغزي دچار شود.

استروئيدها خطر شكل گيري لخته را در رگ هاي خوني افزايش مي دهند. اين امر مي تواند باعث اختلال در جريان خون وآسيب ماهيچه قلب شود. در نتيجه ، قلب خون را بخوبي پمپ نمي كند

4.

. كبد 

مصرف استروئيدهاي آنابوليك با سرطان كبد وشكل گيري كيست هاي پر از خون در اين اندام ارتباط دارد. پاره شدن اين كيست ها باعث خونريزي داخلي مي شود

5.

. پوست 

آكنه (التهاب موضعي پوست كه با جوش هاي صورت همراه است) كيست ها وپوست وموي چرب از عوارض استفاده نادرست از استروئيدهاي آنابوليك است

.

ق56.عفونت

بسياري از كساني كه استروئيدهاي آنابوليك تزريقي مصرف مي كنند، از سرنگ هاي غير استريل استفاده مي كنند يا آن ها را به صورت اشتراكي به كار مي برند.به علاوه بعضي از اين مواد به طور غير قانوني و در شرايط غير استريل تهيه مي شوند. اين عوامل خطر عفونت هاي ويروسي مانند ايدز و هپاتيت را افزايش مي دهد. به علاوه عفونت هاي باكتريايي كه مي توانند باعث التهاب جدار داخلي قلب و درد وتورم در محل تزريق شوند، ممكن است به وجود آيد

.

استروئيدهاي آنابوليك چه اثراتي بر رفتار دارند؟

 

برخي گزارش كرده اند استروئيدهاي آنابوليك، بخصوص در مقادير بالا، تندخويي وستيزه جويي را تشديد مي كنند. بعضي از مصرف كنندگان اين مواد گفته اند كه آنان اعمال تهاجمي (مانند برخورد فيزيكي ، سرقت مسلحانه يا استفاده از زور براي به دست آوردن چيزي) مرتكب شده اند. برخي نيز گزارش كرده اند به اعمالي مانند دزدي از فروشگاه ها وتخريب دارايي هاي ديگران دست زده اند. اين افراد گفته اند هنگام مصرف استروئيدهاي آنابوليك به اين گونه اعمال ترغيب مي شوند

.

بعضي محققان معتقدند استروئيدهاي آنابوليك نمي توانند به طور مستقيم در اين اعمال دخيل باشند و چون مدتي است تحقيقات پزشكي به ارتباط بين استروئيدها و ستيزه جويي معطوف شده است، اين افراد اين ارتباط را بهانه اي براي سلب مسؤوليت از خود در قبال اين گونه اعمال قرار داده اند

.

يك راه براي پي بردن به درست يا نادرست بودن اين دوعقيده متفاوت، اين است كه به گروهي از داوطلبان به مدت چند روز يا چند هفته مقدار زيادي استروئيد آنابوليك داد و سپس وضعيت رفتاري آنان را با گروه شاهد مقايسه كرد.تاكنون چهار مطالعه از اين نوع انجام شده است. در سه مطالعه مشخص شد كه استروئيدهاي آنابوليك در مقادير بالا تندخويي وستيزه جويي را تشديد مي كنند، اما در يك مطالعه چنين اثري مشاهده نشد . از اين رو، برخي از محققان اظهار داشته اند برخي استروئيدها و نه همه آنها باعث تشديد تند خويي وستيزه جويي مي شوند

.

اثرات رفتاري ديگري كه براي استروئيدهاي آنابوليك گزارش شده است عبارتند از : سرخوشي ،افزايش انرژي ،تحريك جنسي، نوسانات روحي ، آشفتگي روحي ، فراموشكاري وگيجي

.

به هرحال ، هنوز مشخص نيست كه استروئيدهاي آنابوليك تا چه اندازه اي در اختلالات رفتاري واعمال خشونت آميز مؤثرند

.

آيا استروئيدهاي آنابوليك اعتياد آور هستند؟

 

درصد نامشخصي از مصرف كنندگان استروئيد هاي آنابوليك به اين داروها معتاد مي شوند وعلارغم مشكلات فيزيكي ، اثرات منفي بر روابط اجتماعي يا عصبي بودن وستيزه جويي ، به مصرف آنها ادامه مي دهند. آنان هنگام ترك اين مواد به نوسانات روحي،خستگي، بي قراري، كاهش اشتها، بي خوابي،كاهش اشتياق جنسي و افزايش ميل به استفاده از استروئيدها دچار مي شوند . افسردگي خطرناك ترين عارضه ترك اين مواد است، زيرا گاهي به خودكشي منجر مي شود. اين افراد بايد زير نظر متخصصان درمان شوند، زيرا بعضي از نشانه هاي افسردگي سال ها پس از قطع مصرف اين داروها باقي مي مانند

.
نویسنده : محمد : ٢:٢۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ دی ،۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

 

هورمونها 

1-

اکسی متالون:این قرص در بازار در واقع نوعی دارو برای بالا بردن سطح کارایی بدن بعد از درمان بیماران سرطانی با شیمی در مانی به حساب می آید و به آنها کمک میکند که بدن و سیستم ایمنی را بازسازی کنند. ولی مصرف آن در پرورش اندام برای اول از همه بالا بردن وزن و حجم عضله و سطح قدرت و توانایی است و مانند بقیه هورمونها هنگام تمرین انرژی را افزایش داده و قدرت را تا حدی بالا میبرد.

اکسی متالون آب وسدیم را در عضله احتباس میکند موجب حجم و وزن میگردد ازضررهای اکسی متالون میتوان به ریزش مو عقیمی پرخاش گری و سرطان پروستات و کبد اشاره کرد. دورهای اکسی را برای آماتورها 33 تا 50 عدد در هر دوره است و برای نیمه حرفه ای ها 100 تا اکسی در دوره میباشد. مصرف اکسی متالون را از روزی نصف شروع کرده و بعد از 5 روز تا یک هفته به یک عدد میرسانیم و به همین ترتین آماتورها مجاز میباشند تا روزی 2 عدد بروند و به همین ترتیب مصرف را پایین می آوریم و لی نیمه حرفه ای ها تا روزی 4 عدد هم پیش میروند

.

اکسی متالون در انواع مخثلف حلال اهمری – عربی الاوی- برگه ای – تایلندی-سبز– زرد و آمریکایی یافت میشوند

2-

3-

4-

. خانواده متان دیون: در اصل و قدیمی ترین نوع متان روسی است که قرص سفید کوچک و براقی و محکمی است با یک + در وسط آن بیشتر زور و قدرت را افزایش میدهد و کمی هم در حجم موثر است ولی حجم خشک و بی آب میدهد و و ورزن نمیدهد یا اندک وزن میدهد اشتها و قدرت را خیلی زیاد میکند.از انواع مختلف آن میتوان متان دیون روسی – متان تایلندی – کانادایی و آمریکایی که همه به جز روسی 6 ضلعی و به رنگ صورتی هستند. دوره آنها 200 تا 250 برای آماتورها و 400 تا 500 برای نیمه حرفه ای ها میباشد طریقه مثرف از روزی سه یا چهار عدد شرروع تا 7 یا 12 عدد بالا میرویم و به همین ترتیب پایین می آییم. خانواده بول: دیانابول شناخته شده و معروف ترین این خانواده است و به انوع دیگر آن میتوان دورانا بول – آنابول اشاره کرد دورنا بول و آنابول زرد هستند و شش ضلعی و یک عکس جنین انسان در پشت آنها هک شده و لی دیانا بول شش ضلعی است ولی صورتی و همان عکس جنین را دارد. دوره آن هم برای آماتورها 250 تا 300 و برای نیمه حرفه ای ها 500 عدد مباشد طریقه مصرف آن هم مانند متان دیون است. و خواص آن ها هم در قدرت نقش عمده دارند ولی بر خلاف متان حجم بیشتری میدهند کمی هم وزن میدهند ولی خیلی کمتر از اکسی و حجم خشک و عضله میدهتد. آمپولهای تزریقی : تستسترون – ناندرلون – سوستانول – دکا – وینسترول- مستابول – اومادرین دکا ناندرلون – دکا سوستانول – دگزاکسی – دگزامتازون و انواع دیگر هورمونهای تزریقی که به طور جدا گانه و به ترتیب توضیح میدهم :

تستسترون: هم اکنون در دارو خانه های ایران یافت میشو ولی انواع خارجی و قویتر آنها هم موجود است. هورمون مردانه انسان است در افزایش قدرت نقش اساسی دارد قدیمی است و تا مقداری حجم هم میدهد

.

ناندرلون: مانند تستسرون است کاملا

.

سوستانول: نوع هلندی آن بسیار عالی است تقریبا گران است روغنی میباشد در دردناک است حجم و دم موضعی خیلی خوبی میدهد بسیار سریع جواب میدهد نیاز به تغذیه زیادی ندارد برای دوران کات یا همان خطی کردن بدن یا همان تفکیک بدن بسیار عالی است و مورد استفاده دارد

.

دکا: مانند قرص منصوخ شده دگزا حجم میدهد صورت و باسن را چاق میکند باعث جوش میشود حجم زیادی میدهد به اصطلاح حجم تر میدهد وزن بیساری هم میدهد

.

وینسترول: بیسار گران است هر بار یک میل از آن تزریق میگردد بسیار قوی است حجم بسیار عالی میدهد در قدرت هم اندکی نقش دارد

.

مستابول: مانند تستسترون و و ناندرلون باید برای جواب گرفتن از آن دز بالایی مصرف شود و از خوانواده بول است اما از نوع تزریقی آن

.

اومادرین: حجم تر میدهد زود جواب میدهد درد کمتری نسبت به سوستانول دارد خوب وزن و حجم میدهد و مانند دکا جوش هم ندارد. قیمت آن هم مانند سوستانول است تقریبا

.

دکا سوستانول: هم خواص دکا و هم خواص سوس را دارد

.

دکا ناندرلون: خواص هردو را دارد

.

دگزاکسی:بیشتر در عضله بازو اثر میکند حجم تر زیادی میدهد ولی ضررهای فراوانی دارد ارزان است. در دز بالا هم باید مصرف شود

.

دگزا متازون: مقاومت بدن و استقانت را خیلی افزایش میدهد در تمرین استقانت را در برابر فشار زیاد میکند و دیر خسته میشویم اشتها را زیاد میکند و وزن را اضافه ولی قدرت را زیاد نیمکند و حجم هم تا حدی میدهد برای کسانی که نیاز به انجام تعداد بالای حرکات با وزنه کم دارند مورد استفاده دارد

.

نویسنده : محمد : ٢:٢٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ دی ،۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

 

تعريف دوپينگ

ريشه ي واژه ي دوپينگ جالب است 

dop

نوعي نوشيدني محرك است كه جشن هاي قبيله اي افريقاي جنوبي در حوالي قرن هجدهم مورد استفاده قرار ميگرفت .

dop

 

نخستين بار در سال 1889 در فرهنگ لغت انگليسي وارد شد و و معادل ان يك داروي مخدر براي اسب هاي مسابقه جهت تقليل كارايي انها ذكر گرديد امروز در تعريف اين واژه بهبود كارايي نيز ذكر شده است تعريف كميته ي بين ا لمللي

المپيك

ioc

 

از دوپينگ به معناي غير مجاز بودن رده ي خاصي از دارو هاست دوپينگ با اخلاقيات و ورزش منافات داره و اين رو هم بگم كه ورزش حرفه اي يعني دوپينگ خيالتون رو كاملا راحت كنم


چندي پيش يه جا خوندم يه شطرنج دوپينگ كرده دوپينگ داروهاي محرك مغزجلالخالق
دلايل سوء مصرف دارودر ورزشكاران
ايا ما فلسفه ي رقابتهاي ورزشي رو فراموش كرديم ؟

ايا تاكيد بيش از حد از سوي جامعه و مطبوعات بر روي كسب مدال طلا در رقابتهاي المپيك

به عنوان تنها معيار ارزشي درست است ؟

مصرف دارو به اين قصد احتمالا بيشترين لطمه رو به اعتبار ورزش رقابتي وارد ميكند و كرده.دارو هاي غير مجاز

دارو ها ي غير مجاز در هنگام فعاليت هاي ورزشي در

پنج گروه قرار ميگيرند

1
محركها

2
دارو هاي مخدر

3
عوامل انابوليك

4
ديورتيك ها

5
هورمون هاي پپتيدي و گليكو پروتيني و انلوگ هاي انهادارو هاي سيستم عصبي رده ي دارو هاي محرك شامل محركهاي پيسيكو موتور

داروهاي پسيكو موتور دارو هاي سمپاتوميمتيك و محرك هاي متفرقه ي سيستم عصبي مركزي ميباشند

نمونه هايي از اين رده عبارتند از كافين انواع امفتامين افدرين و كوكاءين

1
كافين

يك ماده ي دارويي فعال است كه در نوشيدني هاي نظير چاي قهوه و كولا موجود ميباشد

با مصرف بيش از حد ان ترمور (لرزش اندام ها)و اضطراب و بيخوابي و حالت

عصبيت ايجاد ميكند

2
امفتامين

دارويي است كه در بسياري از كشو رها بر مصرف ان كنترل و نظارت وجود دارد اين دارو در مقادير بالا باعث ايجاد وابستگي ميشود و قابل ذكر است كه تا كنون در نتيجه ي سوء استفاده ي امفتامين

تعدادي از وررزشكاران به علت افزايش فشار خون جان باختند .

3
افدرين

اين دارو در درمان سرماخوردگي ودر و براي اتساع برونشها در افراد متلا به اسم كاربرد دارد و مهمترين عارضه ي ان درد مصرف غير درماني مقدار بالاي خطر پيدايش اريتمي قلبي نا منظمي ضربان قلب ميباشد

همان گونه كه قبلا ذكر شد ينسن دوچرخه سوار دانماركي در المپيك تابستاني 1960

به خاطر مصرف بيش از حد امفتامين در گذشت

4
كوكائين

كوكائين از برگ يك نوع گياه تهيه ميشود و توجه به سوء مصرف اين دارو بعد مرگ در ورزشكار امريكايي

كه مصرف بيش از حد ان جان خود را از دست داده بودند

تشخيص مصرف استروئيد از روي ظاهر ورزشكار


سر:سر درد . ريزش مو.گونه هاي برجسته.گلودرد.بوي بد تنفس.كلفتي صدا در بانوان
سينه:افزايش بافت پستاني در سينه ي مردان . كاهش اندازه ي پستان در زنان . ضربان قلب تند و حمله ي قلبيپوست:افزايش چربي پوست و اكنه پوست برافروخته يا زرد كبودي حتي با اسيب هاي

جزئي افزايش تعرق و رويش موي صورت و سينه ها در زنان راش يا كهير
اثرات رواني:كشمكش با دوستان و خانواده فعاليت بيش از حد و يا بيقراري بي خوابي تحريك پذيري رفتار تحاجمي يا پرخاشگري احساس عجز و اضطراب بدون عامل انگيزاننده
علائم رواني ترك ان:افسردگي شديد احساس بي كفايتي و ضعف همراه با از دست دادن سايز بدن افكار خود كوشي ليتاژي و سستي بي علاقگي به ورزش و يا فعاليت

ناتواني در حفظ عملكرد جنسي طبيعي

الندام تناسلي و شكم :كاهش اندازه ي بيضه ها و بزرگي كيلتوريس اندام ها :سفتي مفصلي درد و افزايش احتمال اسيب ديدگي عضلاني و تاندوني و رباطي وقفه در رشد نوجوانان


عوارض جانبي اختصاصي در افراد نابالغ

وقفه ي دائمي رشد بزرگ شدن الت تناسلي افزايش دفعات نعوظ رشد غير طبيعي مو و افزايش پيگمانتاسيون

پوست و از عوارض اين دارو ها در پسران نا بالغ است

هورمون هاي پپتيدي گيليكو پروتئني و انالوگهاي آنموارد ممنوع داروها از اين گروه عبارتند از:

HCG-LH-ACTH-THTRACOSACTIDE-HGH-

و سوماتروپين

- 

HGF1

 انسولين -ايروپويتين-تاموكسيفن-كلومفين-مهار كننده هاي ارماتاز

داروي 
LH تنها در مردان ممنوع است

داروي انسولين تنها براي درمان ورزشكاران مبتلا به ديابت وابسته به انسولين مجاز است
.

هورمون رشد: اين هورمون در رشد تكامل انسانها تاپير ميگذارد اكرومالي يكي از عوارض اين دارو است كه اين بيماري خود ميتواند عوارض زير را به وجود اورد
:

ديابت-ارتيت يا التهاب مفاصل ميو پاتي يا اختلال در عضله بر اودگي استخوان ارواره و يا پيشاني عريض شدن انگشتان دست و پا و پوكي استخوان

دوپينگ خون

:

به افزايش گولبولهاي قرمر با استفاده از روشهاي مصنوعيو به منظور افزايش

توانايي حمل اكسيژن خون و متعاقب ان افزايش قابليت اكسيژن توسط عضلات

دوپينگ خون گفته ميشود

تزريق خون به دو طريق انجام ميشود :

الف:انتقال خون سازگار :كه از اهداكننده ي ديگري گرفته ميشود و عوارض شامل

ناسازگاري خون و عفونت پس از انتقال خون هپاتيت b يا c يا hiv

ب: اتوترانسفوزيون:تزريق مجدد خون فرد به خودش در هر دو روش و به طور كلي عوامل زير وجود داردكاهش برون ده قلب . كاهش جريان خون و تقليل اكسيژن محيطي

تب واكنش ناسازگاري و................................................ ..

نوع داروها زمان تقريبي دفع از ادرار
محركهاي مغزي(امفتامينهاو مشتقات ان) 1 تا 7 روزكد ئين و مخدر موجود در داروهاي ضد سرفه 24 تا 48 ساعت

داروهاي ارامبخش 4 تا 8 روز

ماري جوانا(تتراهيدروكانابينون 

THC

3 تا 5 روز

استروئيد هاي انابوليزان

1 .
داروهاي تزريقي محلول در چربي 6 تا 8 ماه

2 .
داروهاي خوراكي يا محلول در اب 3 تا 6 هفته

فراوردهاي ضد سرماخوردگي حاوي

افدرين و مشتقات ان به عنوان ضد احتقان 48 تا 72 ساعت
نویسنده : محمد : ٢:۱۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ دی ،۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم